דלג אל:

הזמן כמרכיב חשוב בחיי ילדי הגן

הזמן כמרכיב חשוב בחיי ילדי הגן

שנה חדשה התחילה, ובסימן התחדשות יהיה נושא הזמן רוחבי לתקופת מה. בכל שבוע נציע מושגים, פעילות ורעיונות, כיצד להעביר לילדים את מושגי הזמן. נתחיל מהגדול לקטן: השנה וחודשיה, השבוע והשבת, היממה, סדר יום, ניצול הזמן, רגע, דקה ושנייה.

חודשי השנה וימות השבוע

חזרה לראש הדף
חודשי השנה וימות השבוע

והשבוע נתחיל להכיר את חודשי השנה. מיד לאחר שמחת תורה בפרשת בראשית לומדים בגן על ימות השבוע.
המלמד מספר מה ברא ה‘ בכל יום והילדים מכינים עבודות יצירה בהתאמה. חשוב להדגיש שדרך למידת ימי השבוע אנו מעבירים לילדים את הרעיון של מספר סודר.

היום

היום מתחיל בבוקר ומסתיים בלילה. המלמד ישאל את הילדים מה ההבדל בין היום והלילה? ואיך יודעים שעכשיו יום?
לדוגמה: פותחים את החלון ורואים שהשמש זורחת. שומעים קולות של אנשים מדברים. שומעים הרבה מכוניות בכביש. הציפורים מצייצות בקול. מרגישים שחם יותר בחוץ.

היממה

"ויהי ערב ויהי בוקר יום אחד". ביהדות היום מתחיל מהלילה ומסתיים בלילה שלמוחרת.
לפי מה קובעים מתי מתחיל הלילה? לפי השמש, הירח והכוכבים.
כדי להדגים את היווצרות היממה ייקח המלמד כדור גדול ומנורת שולחן.
את המנורה יעמיד בצד השולחן ואת הכדור יסובב סביב צירו. המורה ידגים לילדים כיצד צד הכדור המופנה כלפי המנורה (השמש) מואר, ואילו צידו השני חשוך. וכאשר הכדור ממשיך להסתובב לאט-לאט מגיע אור המנורה גם לצידו השני.
כך גם כדור הארץ והשמש המאירה לנו לאט-לאט את העולם עד שנהיה אור.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בדוא"ל : pop-charedi@education.gov.il