דלג אל:

חנוכה בגני הילדים בחינוך החרדי

פתיח

חג החנוכה אהוב מאוד על הילדים. בדרך כלל הם חוזרים הביתה מאוכזבים בראש חודש כסלו שעדיין לא חילקו חנוכיות. קשה להם לעכל שהחג יגיע רק בעוד שלושה שבועות. האווירה בגן מפצה על כך, סיפור נס המכבים, חזרה ותרגול בנושאי חנוכה השונים. מעבר להלכות החג, המנהגים וסיפור הניסים, אפשר ללמד הרבה בתחומים שונים ומגוונים סביב חנוכה. נושאי רוחב כמו אוריינות, שפה ומתמטיקה מאתגרים את הילדים ומשלימים את הידע. הכול כמובן בדרך חווייתית ובלמידה משמעותית.

הזית והשמן

חזרה לראש הדף
הזית והשמן

הנרות במנורה הודלקו בשמן זית. בפסוק בספר שמות נאמר: "שמן זית זך כתית למאור". מכאן למדו חז"ל שהשמן ששימש למילוי המנורה היה באיכות הגבוהה ביותר המכונה "ראשון שבראשון". שמן זה בא מהזיתים המובחרים הנמסקים מצמרת עץ הזית, ושעברו כתישה – ולא טחינה העלולה לגרום לעכירות בשמן. ביחידה זו נלמד על הזית ונחקור על אודותיו.

חנוכה – מלחמת המכבים

חזרה לראש הדף
חנוכה – מלחמת המכבים

בסיפור ההיסטורי נעסוק במלחמת המכבים, בגזֵרות אנטיוכוס, במסירות הנפש של היהודים לשמור ולקיים את המצוות בסתר ובמערות לנוכח הגזֵרות. נספר על החיילים היוונים שחיפשו יהודים שומרי מצוות במערה ולעומתם יהודה המכבי וחייליו המכבים שהכריזו מי לה' אליי! ויצאו למלחמה.

חנוכה – דינים ומנהגים

חזרה לראש הדף
חנוכה – דינים ומנהגים

הגן מקושט בסביבונים, בכדים ובנרות. הילדים כבר יודעים בעל פה את סיפור החנוכה, והם מצפים ומתרגשים לקראת החג והדלקת נרות חנוכה. השבוע זה הזמן ללמד אותם את הלכות החג ומנהגיו, לברך ולהדליק בגן נרות בחנוכייה ולשיר שירים ופזמונים בשמחה ובהתלהבות.
את לימוד ההלכות תלווה דמות של ילד ושמו חנוך הרוצה ללמוד את הלכות החנוכה. המלמד יציג את דמות הילד וינהל מעין דו-שיח בינו ובין הילד חנוך.

 

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בדוא"ל : pop-charedi@education.gov.il