דלג אל:

התחדשות הלמידה במקצועות המח"ר בחינוך החרדי

פתיח

מעצימים את מקצועות המח"ר, שמים אותם במרכז הלמידה
מערכת החינוך ניצבת בשנים האחרונות מול אתגרים רבים ומציאות המשתנה לעיתים דחופות. מציאות זו מחייבת דיוק וקידום מטרות חינוכיות אשר יאפשרו מענה מדויק ומאפשר לכלל השותפים במערכת.
מטרתה המוצהרת של מערכת החינוך החרדית היא לטפח בוגרים ערכיים יראי שמיים ההולכים בדרך התורה, בעלי ידע ומיומנויות, שיאפשרו להם לעצב את זהותם, להתפתח כאנשים עצמאיים, בעלי חוסן רגשי וחברתי, למצות את יכולותיהם מתוך תחושת טעם ומשמעות, ולתרום לחברה ולקהילה.
ללימודי הקודש ערך עליון בעיצוב דמות התלמיד לאורך כל חייו.
ללימודים במקצועות המורשת, החברה והרוח (להלן לימודי המח"ר), ערך מוסף ייחודי לקידום מטרה זו. לימודי המח"ר, באמצעות מפגש עם יצירות, מקורות ורעיונות מכוננים של נכסי הרוח, המורשת והתרבות, מאפשרים לתלמידים לפענח שאלות גדולות, להבין את עצמם ואת החברה בה הם חיים.

 

החינוך החרדי

החינוך החרדי

מתווה הלמידה וההערכה בחינוך החרדי יהיה כמו מתווה החינוך הממלכתי בתוך שמירה על ההתאמות הקיימות מאז ומעולם בתחומי הלימוד ובהיקפי הלמידה.
בחינוך החרדי ישנם שני אשכולות:
1. אשכול הקודש הכולל את תחומי הדעת תנ"ך תורה שבעל פה, תלמוד, יהדות.
באשכול זה תחום אחד (על פי בחירת בית הספר) יילמד ויוערך כמו לימודי היסוד בהיבחנות חיצונית + הערכה חלופית (בדומה למתמטיקה ואנגלית).
תחום שני יילמד ויוערך בדגם התחדשות לימודי המח"ר. מספר אירועי ההערכה ומשך הלמידה יותאמו להיקף הלמידה, ויתקיימו גם במהלך כיתה י"ב (ולא יסתיימו בסוף כיתה י"א). תחום הדעת שייבחר כפנימי יילמד בהיקף של 2.5 יח"ל.
2. אשכול המח"ר הכולל את תחומי הדעת אזרחות (1.5 יח"ל), היסטוריה (1.5 יח"ל), ספרות (1.5 יח"ל).
העבודה המסכמת תהיה סביב נושא מוגדר מראש, בהיקף של 2 יח"ל, ותכלול את שלושת תחומי המח"ר (היסטוריה, ספרות ואזרחות) + תחום הקודש הפנימי.
תהליכי הבקרה וההערכה בתחומי המח"ר בחינוך החרדי יהיו דומים למתואר לעיל בהתאם לשלושת נתיבי הוראה-למידה-הערכה שבית הספר יעבוד על פיהם.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בדוא"ל : pop-charedi@education.gov.il